Este profitabil pentru a menține la domiciliu cătun vaca - articol - ziar „calea cea dreaptă“ Orda District
Hay este principala parte a casei dieta vaci. Pe lângă el, mâncarea vine furajere, rădăcini și apă. Foto: Dmitry Zelenkin
În ultimii ani a redus drastic numărul de bovine în gospodării. Unii săteni l ocupație neprofitabilă găsi. Alte derutează corvoada greu. producătorii de stare de lapte și carne, practic, sătenii pierdut.
Nu este ușor, lapte dat
Un an doar nostru Burenka Verba mestecă patru tone de fân.
- Hay terenuri noi proprii, - este niște calcule simple cu mine mama - Agnes A. - dar muncitorii de închiriere cositul.
Anterior, iarba cosite cu un tractor, dar lopata, matura în coș, și hambar - deja manual. Îmi amintesc când toate rudele ținute vaci, fân, fierte împreună. Luna sub soarele arzător pentru a alimenta iarna a fost de ajuns. Acum ne recolteaza role de fân de 250 kg. Costurile de tip rolă, ținând cont de salariul, 350 ruble. Suma totală obținută la 5 la 6 mii de ruble. În cazul în care site-ul nu trebuie să cumpere fân role de la alți furnizori de 650 de ruble, iar costul va crește în mod corespunzător. În plus față de fân, Verba nevoile noastre chiar și hranei pentru animale. Aditivi este nimic ca boabe decojite, pulverizate și amestecate, cum ar fi orz, ovăz, grâu. In compus vitamine alimentare au un efect benefic asupra calității laptelui, niveluri crescute de proteine și grăsimi.
- În ziua în care am face două kilograme de furaje, - aderarea la conversație, tatăl meu - Victor Fedorovich. -În luna poltsentnera pentru anul - 12 saci.
- În parte, ne-herded ne - amintește lunile de vară, tată. - Deci, ne-am petrecut trei tysyachirubley.
Fiecare producția de lapte de vacă diferit. vaca noastra ofera 16 de litri timp de șase luni. Apoi, producția de lapte este redus la zece litri sau mai puțin pe zi. Laptele de vaca avem timp de 10 luni. Celelalte două ea este într-un start-up, adică, pregătirea pentru fatare.
- Cele mai productive - lunile de vară - iluminează mama - atunci când animalele mânca iarbă proaspătă.
Cum de a vinde lapte, și cât de mult să plece pentru propriile lor nevoi, mama mea se decide. Totul depinde de producția de lapte.
- Punerea în aplicare, fără a aduce atingere familiilor lor pot fi jumătate din mulsul - mama spune.
Prin urmare, calculul se efectuează pe baza celor opt litri de lapte vândut. Stabilirea prețului jeleul privat în satul este format din legile pieței. Se ia în considerare de aprovizionare, cererea, nivelul de concurență. Și fiecare dintre gospodinele utilizează un sistem flexibil de reduceri și bonusuri. Având în vedere toți spun că prețul mediu al unui litru de lapte noastre 40 de ruble. veniturile zilnice din vânzări - 320 de ruble, iar pentru prima jumătate a anului - 57, 6 mii de ruble. În cele patru luni rămase de vânzări scade litri dotreh și venituri de șase luni până la 14, 4 mii de ruble. Veniturile totale din vânzarea de lapte este de numai aproximativ 72 de mii de ruble.
- Ca o mulțime de bani? - l-am întrebat pe mama mea.
- Tu și eu sunt considerate venitul net, - spune ea - nu uitați că o parte din laptele pe care trebuie să ridice sora ta. purcel de lapte și de vițel devine prea. Și am declin rude preț.
Când părinții nu realizează opt litri de lapte, acestea sunt prelucrate pentru a produce coagulului smântână. Să presupunem că piața este de numai patru litri de lapte, restul este reciclat. Pentru a obține o halbă de cremă bună, aveți nevoie de șapte litri de lapte. Aceasta este săptămâna vom obține maximum 2 litri de smantana. Un litru costă o medie de 300 de ruble. Venituri din acru -14 jumătate 400. Din cele 26 de litri de lapte pot fi transmise Pentru a face 3,5 kg caș degresat. Prețul mediu de brânză de vaci 140 de ruble pe kilogram, un total de o săptămână la aproximativ 500 de ruble pentru o jumătate de an - 12 000 ruble.
Total pentru o jumătate de producție, adică, atunci când randamentul maxim al unei vaci, sau puțin mai jos, veniturile totale din vânzarea de lapte, smântână și brânză de vaci este de 55 de mii de ruble. În cazul în care este zer, care poate fi, de asemenea, vândute. Dar părinții hrăniți ser purcel. Pentru cele patru luni rămase de venit din vânzarea va fi de aproximativ șase mii. Total în punerea în aplicare a lapte și produse lactate timp de zece luni, 61 000 ruble.
- În același timp, suntem în mod constant pe masă pentru a mânca lapte, smântână, brânză de vaci, - spune mama - aceasta este, de asemenea, venit pentru inventar.
Sunt de acord, asta-i și l-am converti să plătească pentru activitatea de bază pentru îngrijirea vaca. Pentru doi afară, desigur, o, jumătate din salariul mic minim.
O populație se încadrează
- Produsele lor de lapte cu cele care sunt în magazin, nu se compara. Calitatea laptelui, smântână, brânză de vaci, desigur, mai bine - părinții spun și eu pe deplin de acord cu ei. Îmi amintesc cum, în tinerețea mea, când eram în colegiu și Lycée, vecinii în cămin să cumpere lapte de la magazin. Eu o beau nemog, mi se părea că este fără gust, fără miros.
Motivele pentru care numărul de vaci în ferme private este în scădere, în ciuda faptului că vaca plătește pentru sine mai multe. Probabil primul motiv - consumator. Cererea de produse este îndeplinită în magazine. Al doilea - demografice. Populația din satele noastre și îmbătrânirea rurală, și să se ocupe cu economia în vârstă nu este în vigoare. Al treilea motiv - ocuparea forței de muncă, încă productivitatea muncii este mai mare astăzi decât oricând înainte. În al patrulea rând - alte priorități în viață: Vreau să călătorească, să facă ceea ce îi place, pentru a primi o multime de odihnă.