Cum să calculeze și să compare costul mărfurilor comparabile în magazin
companiile de producție sunt în mod constant crearea pentru produsele lor de design de ambalaj atractiv, face mai mult volum pentru a obține noi să cumpere produsul lor este. Când vom merge la cumpărături, hârtie igienică, hrana pentru animale și alte produse, putem spune cu certitudine că vom cheltui bani pentru cel mai bun avantaj, sau este doar o iluzie? În cazuri speciale, cum ar fi achiziționarea de produse sau pentru un festin picnic ochii noștri ar putea fi tentat să pachete mari și să ignore orice altceva. Există o metodă pentru a determina dacă a dobândi de fapt, un pachet mare de cereale pentru micul dejun pentru întreaga familie, sau va fi mai profitabil să cumpere propriile lor într-un ambalaj mic.
paşi de editare
![Cum să calculeze și să compare costul de mărfuri comparabile în magazin (prețul) Cum să calculeze și să compare costul mărfurilor comparabile în magazin](https://webp.images-on-off.com/26/26/434x326_wrtz5uu7mjf63zsm3leh.webp)
![Cum să calculeze și să compare costul de mărfuri comparabile în magazin (prețul) Cum să calculeze și să compare costul mărfurilor comparabile în magazin](https://webp.images-on-off.com/26/26/434x326_wrtz5uu7mjf63zsm3leh.webp)
Check out conceptul de prețul unitar. Acesta este prețul de un kilogram, gram, bunuri, etc. măsuri pătrate Unele magazine pe eticheta de preț poate fi specificat prețul unitar, dar acest lucru este rar, de aceea este important să fie capabil să-l calculeze singur.
![Cum să calculeze și să compare costul mărfurilor comparabile în magazin (o sticlă de ulei vegetal) Cum să calculeze și să compare costul mărfurilor comparabile în magazin](https://webp.images-on-off.com/26/26/434x326_3qghwpwckzyl7aw0m2f4.webp)
![Cum să calculeze și să compare costul de mărfuri comparabile în (volumul de ulei vegetal Sticlă) magazin Cum să calculeze și să compare costul mărfurilor comparabile în magazin](https://webp.images-on-off.com/26/26/434x326_3qghwpwckzyl7aw0m2f4.webp)
- Ambalare volum ulei de arahide este de 500 ml de 150 de ruble.
- Se împarte 150 ruble la 500 ml și se obține valoarea de un mililitru de 30 de cenți.
- Ambalaj de 20 de stilouri în valoare de 120 de ruble.
- 120 ruble împărțit la 20 și a obține valoarea unui stilou, la o rată de 6 ruble.
![Cum să calculeze și să compare costul de mărfuri comparabile în magazin (prețul) Cum să calculeze și să compare costul mărfurilor comparabile în magazin](https://webp.images-on-off.com/26/26/434x326_7ibdqtse1z2bpu0vfvbh.webp)
![Cum să calculeze și să compare costul mărfurilor comparabile în magazin (o sticlă de ulei vegetal) Cum să calculeze și să compare costul mărfurilor comparabile în magazin](https://webp.images-on-off.com/26/26/434x326_7ibdqtse1z2bpu0vfvbh.webp)
- Sticlă de ulei vegetal 500 ml în magazin A este în valoare de 50 de ruble, ceea ce ne dă 10 cenți per 1 ml.
- Sticlă de legume 1000 ml de ulei din magazinul B costa 90 de ruble, ceea ce ne dă 9 cenți per 1 ml.
- În exemplul nostru, ar fi mai profitabil să cumpere ulei de la magazin B. Pentru achiziționarea va plăti 40 de ruble mai mult, dar fiecare mililitru de petrol va costa, în același timp, mai ieftin.
![Cum să calculeze și să compare costul mărfurilor comparabile în magazin (o sticlă de ulei vegetal) Cum să calculeze și să compare costul mărfurilor comparabile în magazin](https://webp.images-on-off.com/26/26/434x326_m4smsvlxausn4hlh84id.webp)
![Cum să calculeze și să compare costul mărfurilor comparabile în magazin (bunuri) Cum să calculeze și să compare costul mărfurilor comparabile în magazin](https://webp.images-on-off.com/26/26/434x326_m4smsvlxausn4hlh84id.webp)
- 500 ml de ulei în magazin și acum, cu o reducere dublă va costa 30 de ruble.
- 1000 ml de magazin uleiul utilizat va costa la o reducere de 80 de ruble.
- Prețul unitar rezultat din magazin este de 6 cenți, iar prețul unitar va fi de 8 cenți în magazin B.
- Datorita dublei discount în magazin un preț unitar obținut mai jos și să cumpere mai puțin sticla de ulei devine profitabilă.
![Cum să calculeze și să compare costul de mărfuri comparabile în magazin (prețul) Cum să calculeze și să compare costul mărfurilor comparabile în magazin](https://webp.images-on-off.com/26/26/434x326_0dxk2zu6g56kx0cudxyu.webp)
![Cum să calculeze și să compare costul de mărfuri comparabile în magazin (prețul) Cum să calculeze și să compare costul mărfurilor comparabile în magazin](https://webp.images-on-off.com/26/26/434x326_0dxk2zu6g56kx0cudxyu.webp)
Experiment compara produsele de branduri proprii de magazine de la alți producători. Calculele pot fi făcute pentru alte tipuri de unități, de exemplu, compararea pachetul de 4 sau 8 role de hârtie igienică sau pachete de agent de spălare cu o masă diferită.